ČEZ ESCO získala svoju historicky najväčšiu zákazku v osvetlení. Rozsvieti 59 obchodov v štyroch štátoch

ČEZ Energetické služby, dcérska spoločnosť ČEZ ESCO, dodá osvetlenie pre 59 obchodov dámskeho oblečenia Camaïeu. Svietidlá vyrobí brnenská továreň patriace HORMEN CE, ďalšej spoločnosti ČEZ ESCO. Hodnota zákazky presahuje 30 miliónov korún.

Ide o unikátny projekt. Celkom dodáme takmer 10 tisíc svietidiel deviatich rôznych typov, ktoré sami vyrobíme. Je to jeden z veľkých krokov nášho týmu osvetlenia do oblasti retailu,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák. Predaje Camaïeu, ktoré ČEZ ESCO rozsvieti, sa nachádzajú v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku.

Pôvodným prianím zákazníka bolo znížiť náklady na osvetlenie minimálne o päťdesiat percent pri navýšení svetelného komfortu a zachovaní pozície jednotlivých svetiel. Tým osvetlenie ČEZ ESCO následne pre Camaïeu prepočítal niekoľko variant riešení a poskytlo zákazníkovi vzorky svetiel k otestovaniu. Spoločnosť Camaïeu sa nakoniec rozhodla pre najoptimálnejšiu variantu, ktorá zvýrazní atraktivitu výrobkov a podtrhne vernosť farieb.

Budeme mať kvalitnejšie a príjemnejšie osvetlenie, ktoré zároveň šetrí prevádzke dve tretiny nákladov. Výzvou pre dodávateľa bola naša jasná požiadavka, aby sa návratnosť investície pohybovala do päť rokov a aby klesli náklady na údržbu. To sa podarilo,“ hovorí David Levička, technický riaditeľ Camaïeu pre Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Pre nás je to skutočne veľmi zaujímavá a tvorivá zákazka, pretože cieľom nie je len úspora, ale aj čo najsilnejší estetický efekt. Správne vybraným osvetlením je možné to, že zákazník vidí farebnú škálu tovaru čo najbližšie skutočnosti,“ hovorí Jiří Černý, ktorý tým osvetlenia v ČEZ ESCO vedie. „Obmedzujú sa tým prípady, keď je zákazník následne znepokojený s farbou kúpeného oblečenia, pretože v obchode vypadala úplne inak, než na dennom svetle.“

Plánovaná úspora dosiahne 4 478 megawatthodín teda 66 percent nákladov na prevádzku osvetlenia, čo so sebou prinesie aj nižšie emisie CO2 o 4 530 ton ročne. Inštalácia 9 345 svietidiel bude prebiehať mimo otváracie hodiny obchodov, tak  aby nenarušila prevádzku.